27-29.05.2024 r.

Eksploatacja wybranych elementów układów hydrauliki siłowej – obsługa, diagnostyka uszkodzeń, zalecenia eksploatacyjne w utrzymaniu ruchu

Zakres tematyczny szkolenia obejmuje min.: omówienie budowy i zasady działania wybranych stacjonarnych i mobilnych układów hydrostatycznych. Przykłady serwomechanizmów maszyn. Omówienie hydraulicznych układów energooszczędnych. Ćwiczenia praktyczne polegające na zestawieniu i uruchomieniu wybranych układów na specjalistycznych stanowiskach montażowych. Zajęcia praktyczne na stanowiskach laboratoryjnych obejmujące min. eksploatację przekładni hydrostatycznych i pomp wyporowych.

Program:

1. Eksploatacja wybranych zaworów hydrauliki siłowej, główne parametry i charakterystyki eksploatacyjne, diagnostyka uszkodzeń:
    • Zaworów sterujących kierunkiem przepływu - rozdzielacze suwakowe, - zawory wzniosowe, - zawory zwrotne sterowalne (zamki hydrauliczne).
    • Zaworów sterujących ciśnieniem - zawory maksymalne (jedno i dwustopniowych), - zawory redukcyjne (jedno i dwustopniowych), - zawory odłączające.
    • Zaworów sterujących natężeniem przepływu - zawory dławiące, - dwudrogowe regulatory przepływu.
    1. Eksploatacja pomp wyporowych, wybrane parametry i charakterystyki eksploatacyjne, diagnostyka uszkodzeń:
    • pompy wielotłoczkowe,
    • pompy zębate,

· pompy łopatkowe.

1. Eksploatacja silników wyporowych, wybrane parametry eksploatacyjne i charakterystyki, diagnostyka uszkodzeń:
    • silniki wielotłoczkowe
    • silniki zębate
    1. Eksploatacja siłowników hydraulicznych, wybrane parametry eksploatacyjne, diagnostyka uszkodzeń.
    1. Eksploatacja i obsługa akumulatorów hydraulicznych, parametry pracy, diagnostyka poprawności działania.
    1. Zagadnienia czystości cieczy roboczej w układach hydraulik siłowej:
    • parametry chemiczne
    • klasy czystości
    • filtracja w układach hydraulicznych
    • termiczna eksploatacja cieczy – chłodnice
    1. Zajęcia praktyczne na stanowiskach laboratoryjnych:
    • eksploatacja przekładni hydrostatycznych działających w obiegu otwartym i zamkniętym cieczy.
    • Obsługa zbiorników cieczy roboczej.
    • Typowe nieszczelności w instalacjach hydraulicznych oraz sposoby ich usuwania.
    • Utrzymanie układów hydraulicznych w sprawności roboczej zalecenia eksploatacyjne, obsługa.
    • Przygotowanie układów hydraulicznych do pierwszego uruchomienia.
    • Analiza działania wybranych układów hydrauliki siłowej wg. wymogów zamawiającego: omówienie działania układów hydraulicznych wg. dostarczonych schematów i zaleceń eksploatacyjnych .

Ćwiczenia praktyczne zostaną przeprowadzone w Laboratorium Napędu i Sterowania Hydrostatycznego
    na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH

pracownik naukowo-dydaktycznym Katedry Automatyzacji Procesów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Autor lub współautor ponad 50 artykułów i referatów naukowych obejmujących tematykę napędu hydrostatycznego, diagnostyki układów hydrostatycznych i procesów odlewania ciśnieniowego. Prowadzi zajęcia dla studentów II i III roku z przedmiotów „Napęd i sterowanie hydrostatyczne”, „Napędy maszyn” oraz wykłady z „Podstaw automatyki”. Zdobyte doświadczenie naukowe wykorzystuje w realizacji prac badawczych oraz na organizowanych kursach i szkoleniach z dziedziny napędu i sterowania hydrostatycznego.

1 dzień szkolenia:Hotel Krowodrza

2 dzień szkolenia:Laboratorium Napędu i Sterowania Hydrostatycznego

Termin szkolenia:

• dydaktykę,
  • ćwiczenia praktyczne w laboratorium,
  • indywidualne konsultacje,
  • materiały szkoleniowe,
  • pełne wyżywienie,
  • certyfikat o podwyższeniu kwalifikacji.